PL EN

Aktualności

RODZINNA WYCIECZKA Rekultywacja terenów zdegradowanych w Wałbrzychu

Stowarzyszenie Architektów Polskich O/Wrocław, organizator specjalnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA'16, zaprasza na zorganizowaną wycieczkę dla dzieci i dorosłych:


"Rekultywacja terenów zdegradowanych w Wałbrzychu", która odbędzie się 15 października (sobota) w ramach DoFA`16 i jest realizowana wspólnie z Muzeum Przemysłu i Techniki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia.


O wycieczce:

Na terenie Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu oraz w terenie postindustrialnym miasta odbędą się warsztaty geologiczne dla dzieci i dorosłych, seminarium dla dorosłych na temat zdegradowanych przestrzeni postindustrialnych oraz warsztaty ceramiczne "w poszukiwaniu kwiatu paproci" dla dzieci.


Przestrzenie postindustrialne zdominowały tereny dawnych zagłębi górniczych Górnego Śląska, a także Zagłębia Dolnośląskiego, stały się elementem krajobrazu kulturowego. Dziś krajobraz ten ulega kolejnym modyfikacjom w skutek masowego zamykania kopalni w latach 90. XX w. W jego przestrzeni oraz na seminarium w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia prześledzić będzie można różne koncepcje rekultywacji terenów zdegradowanych, jak też zachodzące przemiany zarówno w środowisku naturalnym, jak też urbanistyce miasta, w zespołach dawnych kopalni. Stara Kopalnia funkcjonuje na terenie zespołu dawnej kopalni „Julia” (wcześniej „Thorez”), zamkniętej w 1996 r. W 2014 roku w kompleksie jedenastu zrewitalizowanych budynków, w tym kuźni i maszynowni z oryginalnymi elektrycznymi maszynami wyciągowymi i prądnicami, otworzono nowoczesne centrum nauki i sztuki. W samym sercu miasta o górniczych tradycjach, w Starej Kopalni, zlokalizowano Muzeum Przemysłu i Techniki, Centrum Ceramiki Unikatowej, jest to miejsce licznych wystaw sztuki współczesnej, warsztatów edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych.Zajęcia rozpocznie wyprawa na jedną z hałd, gdzie stworzone zostanie stanowisko geologiczne „małych poszukiwaczy skarbów” dla najmłodszych, zaś dorosłych zaprosimy do odkrycia tajników geologii i kształtowania się industrialnego krajobrazu na przestrzeni ostatnich 50 lat.W drugiej części zajęć odbędzie się seminarium „Rekultywacja terenów zdegradowanych” dla dorosłych oraz równolegle warsztaty ceramiczne, w trakcie których dzieci na glinianych tabliczkach odciskać będą pędy roślin, tworząc własne „geologiczne” znaleziska.Wycieczkę polecamy dorosłym oraz dzieciom w wieku od 6 do 10 lat.


Harmonogram wycieczki - 15 października (sobota):

8.45 – zbiórka: autokar będzie stał przy bocznym wejściu do Galerii Dominikańskiej, naprzeciwko Muzeum Architektury

9.00 - wyjazd

10.45 - przyjazd do Welcome Center Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu (ul. Wysockiego 29 w Wałbrzychu).

11.00-12.30 – wycieczka + stanowisko geologiczne (równolegle dzieci i dorośli idą razem na hałdę, a tam się dzielą na dwie grupy - jedna ma zajęcia warsztatowe na stanowisku geologicznym, druga skróconą wersję warsztatów - wyszukiwania odcisków geologicznych + prelekcję na temat powstawania hałd, ich specyfiki, geologii i eksponatów geologicznych)

12.30 -13.30 – seminarium dla dorosłych i warsztaty ceramiczne dla dzieci. (Na seminarium o rekultywacji terenów zdegradowanych mowa będzie o zmianach w środowisku, urbanistyce, w obszarze samych zespołów postindustrialnych. Dzieci natomiast tworzą na glinianych tabliczkach odciski zerwanych po drodze roślin, które mają być rodzajem własnego znaleziska geologicznego)

13.30 – obiad

14.00 – 15.45 – czas wolny: możliwość zwiedzania Starej Kopalni (wejście o godzinie 14.00; opłata za wstęp we własnym zakresie) lub samodzielne zwiedzanie Wałbrzycha (do centrum Wałbrzycha można dojść na piechotę w 10-15 minut)

15.55 – zbiórka

16.00 – powrót do Wrocławia


Zapewniamy: transport w obie strony, zorganizowane zajęcia (stanowiska geologiczne dla dzieci i dorosłych, seminarium dla dorosłych, warsztaty ceramiczne dla dzieci), obiad.


Warunki uczestnictwa: każdy może zgłosić max. 3 osoby (włącznie ze sobą), w tym maksymalnie 2 osoby dorosłe. W przypadku udziału dzieci w zgłoszeniu prosimy podać ich wiek.wycieczka przeznaczona jest dla dorosłych oraz dzieci w wieku 6-10 lat.koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi:

dla członków SARP: 20 zł brutto za osobę dorosłą i 10 zł brutto za dziecko .

osoby niezrzeszone: 30 zł brutto za osobę dorosłą i 15 zł brutto za dziecko.


Zgłoszenia należy przesyłać do 7 października 2016 do godziny 15.00 na adres: wroclaw@sarp.org.pl


Informacje na temat przyjęcia zgłoszenia oraz sposobu i terminu płatności będą przekazywane mailowo.


Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!


SERDECZNIE ZAPRASZAMY