PL EN

Aktualności

PREZESI spotkanie z cyklu 75 lat SARP O/Wrocław - relacja

We wtorkowe popołudnie, 5 lipca 2022 r., spotkaliśmy się w gościnnych murach wrocławskiego Muzeum Architektury w ramach cyklu poświęconego jubileuszowi 75-lecia naszego oddziału SARP-u. Co prawda jubileusz ten miał miejsce w zeszłym roku, ale ze względów sanitarnych nie było możliwe świętowanie – zatem teraz wróciliśmy do wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat, wspominając architektów i ich działania we wrocławskim oddziale stowarzyszenia. A ponieważ czołowymi postaciami w SARP-ie byli i są prezesi – osoby wyjątkowe, nietuzinkowe, wybierane przez wszystkich członków stowarzyszenia i obdarzone przez nich zaufaniem – tematem przygotowanego cyklu spotkań było pytanie: jacy byli prezesi od 1946 roku do dzisiaj?

Ten długi okres podzielony został na dwie części – starą i nową erę, czyli XX w. i XXI w. Wtorkowy wieczór poświęcony był starej erze, czyli dziejom nieznanym wielu młodszym członkom stowarzyszenia. Na szczęście były wśród nas osoby, które pamiętają prezesów z lat 50. i 60., a już niestety w pojedynczych przypadkach – architektki i architekci, którzy byli prezesami lub ich zastępcami.

Z takimi koleżankami i kolegami zostały pod koniec ubiegłego roku nagrane rozmowy o tamtych czasach i na spotkaniu odbyły się premierowe pokazy tych filmów. Trzy z nich dotyczyły prezesów, a jeden poświęcony był szerszemu gronu znanych wrocławskich architektów, uwiecznionych na dwóch obrazach zdobiących salę sarpowską w Art Hotelu. Pomiędzy projekcjami filmów na ekranie pojawiały się zdjęcia wszystkich dziewiętnastu prezesów pełniących tę funkcję w latach 1946–2022 (niektórzy wielokrotnie).

Liczni goście wieczoru podejmowali wątki poruszane w sfilmowanych wypowiedziach i przytaczali wspomnienia o prezesach, wywiązała się interesująca dyskusja. Na widowni obecni byli m.in.: Anna Kościuk - przewodnicząca Dolnośląskiej Izby Architektów RP, Maciej Hawrylak – prezes SARP O/Wrocław w latach 2009–15 oraz występujący w filmach: Zofia Szczęsnowicz-Sołowij, Zdzisław Pawlak, artystka malarka Anna Szpakowska-Kujawska, autorka wspomnianych obrazów. W rozmowie na temat stowarzyszenia sprzed lat i jego głównych postaci, podzielili się swoimi ciekawymi przemyśleniami m.in.: prof. Waldemar Wawrzyniak, dr Leszek Konarzewski, dr Ryszard Włosowicz, Tomasz Sołowij, wiceprezes obecnej kadencji Zarządu i Tadeusz Szukała.

Spotkanie przygotowała i prowadziła Beata Stobiecka, zaś Ewa Barska i dr Andrzej Poniewierka współuczestniczyli w prowadzeniu i komentowali filmowe wątki.

Realizowany przez B. Stobiecką i E. Barską projekt przypomnienia i przybliżenia istotnych punktów w historii naszego oddziału otwarty został na wszystkich jego członków. Każdy może przygotować tekst-wspomnienie z minionych 75 lat, który następnie znajdzie miejsce w jubileuszowej publikacji. Zapowiedziany został też konkurs na najlepszą anegdotę o prezesach. Wszystkie teksty prosimy kierować na adres mailowy (wroclaw@sarp.org.pl) lub pocztowy biura SARP O/Wrocław.

Kolejne spotkanie nt. nowej ery wrocławskiego stowarzyszenia odbędzie się po wakacjach, w drugiej połowie września. Zapraszamy!

Beata Stobiecka


Link do filmów prezentowanych na spotkaniu: